Skip to main content

Mindfulness (bilinçli farkındalık) ile bedensel duyumlarınızın daha çok farkında olarak ve bedeninize minnettarlık duyarak, onun en iyi durumunda olmasına yardım edin.

Etrafınızda hiç neşeli, destekleyici ve minnettar insanlar oldu mu, onlara katılmayı ya da katılabilmeyi dilediniz mi? Dünya, bir kişilik özelliği olarak bu tür pozitif enerjiye çok ihtiyaç duyuyor. Bazıları dünyada olumlu insanların olumsuzlardan daha fazla olduğunu söylüyor, bazılarıyla insanların tabiatları gereği zaten olumsuz olduğunu. Peki siz hangi tutuma daha yatkınsınız? Annem ve babam bana her zaman, “odaklandığında her şeyi yapabilirsin,” derdi. Bu “odaklanma” ifadesinin çok güçlü bir anlamı vardır.

Mindfulness’i, yargılamaksızın gelecekteki ya da şu andaki bir amaca odaklanmanızı sağlayan bir teknik olarak düşünün. Hepimiz tutumlarımızın ve karakter özelliklerimizin daha farkında olabiliriz: hem olumlu hem de olumsuz olanların! Ben de bu yazımda, zihinlerimizin bedenlerimize karşı nazik olmaya odaklamasını sağlamayı istiyorum.

Bedeninizin kıymetini bilin

Mindful EatingA Guide to Rediscovering a Healthy and Joyful Relationship with Food, (Farkındalıkla Yemek Yemek – Yemekle Aranızda Sağlıklı ve Neşe Dolu bir İlişki Kurabilme Rehberi) kitabında Dr. Jan Chozen Bays, çoğumuzun bedenlerimizin ve sağlığımızın kıymetini bilmediğimizi söylüyor. Hasta olana kadar kendimizi aslında “sağlıklı” görmeyiz. Bir hastalık ya da rahatsızlığa yakalandığımızda ise, kendimizi genellikle keyifsiz ve üzgün hisseder, ancak hastalık ya da rahatsızlığı atlattıktan sonra rahatlayıp keyiflenir, sağlığımız için, tat ve koku alma duygumuz için, iştahımız için ve artık ağrı duymadığımız için minnettar oluruz.  

Bu genellikle inkar maskemizin düştüğü ve bedenlerimizi gerçekten takdir ettiğimiz tek zamandır, ancak birkaç gün içinde otomatik pilota geri döneriz. Bedenimizin yardımımız olmadan ne kadar çalıştığını çok da düşünmeden veya buna minnet duymadan, onun iyi işlev görmesini ve istediğimiz şeyi yapmasını bekleriz. Oysa mantıken, insan bedeninin her zaman mükemmel şekilde çalışmadığını, hastalık ve rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini biliyoruz. Bu yüzden, hastalıklar veya rahatsızlıklardan şikayet etmek yerine, onları kabul etmeye çalışın ve bedene sahip bir insan olduğumuzun farkında olun. Bedenimiz bir takım arkadaşına benzer. Ona karşı olumsuz olursak, tam kapasitede çalışmayacaktır.

Bedenimiz aslında fiziksel ve psikolojik olarak ona verdiğimiz “enerjiyle” beslenir!

Bedeninize takdir ve ilgi göstermek için mindfulness “beden taraması” uygulamasını deneyin.

Bedenimize duyduğumuz minnettarlığı sürdürmemizi sağlayacak bir farkındalık uygulaması da her gün, içeriden ve dışarıdan tüm bedeninize dikkatinizi vermektir. Bu uygulamaya beden taraması denir. Beden taramasında bedeniniz ile olmak için zaman ayırırsınız ve dikkatinizi her seferinde bir bölgeye (vücudunuzdaki iç organlar, akciğerler, kalp, kan akışı, mide, böbrekler ve diğerleri dahil) odaklanarak tepeden tırnağa bilinçli bir şekilde yönlendirirsiniz. Bu bir solukta hızlı bir şekilde yapılabileceği gibi istediğiniz uzunlukta da olabilir. Bu tarama sırasında, taranan her alanda ortaya çıkan aşağıdakiler de dahil tüm duyumlara açık olun:

  • Isı spektrumunda sıcaktan soğuğa kadar, sıcaklık hissi
  • Dokunma hissi
  • Hafiften rahatsız edici boyutta şiddetliye kadar, basınç hissi
  • Hareket hissi
  • Duyumun niteliği – keskin, donuk, batıcı, rahatlatıcı, sabit veya aralıklı

Belirli bir organ ya da vücut bölümünden gelen herhangi bir hoşnutsuzluk, öfke veya çekilme hissi olup olmadığına dikkat edin. Yavaşlayın ve dikkatinizi çeken o alanın farkında olun, bedeninizin ne istediğini ya da neye ihtiyaç duyduğunu dinlemeyi öğrenin ve sizin için yaptığı her şey için ona minnettarlık duyun. Ona odaklanın!

Bedeninizin olumsuz düşüncelerinizin farkında olduğunu unutmayın

Bedeniniz hastalandığında ya da acı çekerken bundan hoşnutsuzluk duyduğunuzda, onun bu olumsuzluktan haberdar olduğunu ve bu olumsuzluğun daha fazla hasara neden olabileceğini unutmayın. Aslında, hayatımız boyunca durmadan sürekli olarak çalışan on iki vücut sisteminde milyonlarca hücre üreten bedenlerimiz bizden çok daha üstün! 

Küçük bir minnettarlığın katkısı çok büyük olacaktır, bu yüzden düzenli olarak her gün ona zaman ayırarak bedenimizin farkında olmayı ve bizim için yaptıkları için ona minnet duymayı önceliğiniz haline getirin.

Bu yazının orijinali Michigan State University’de yayınlamıştır, orijinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.