Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak program tanımı

Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak programı (Finding Peace in a Frantic World) 2011 yılında Oxford Üniversitesi’nde geliştirilmiş bir mindfulness programıdır.  Tam da adının önerdiği gibi meşguliyet hastalığına yakalanmış modern insan için yaratılmıştır.

Düşüncelerle boğuşmaktan uyuyamayan, sürekli sonuç odaklı işler peşinde koşmaktan tükenmiş, hayatı parmakları arasından kayıp gidiyormuş gibi hisseden insanlardansanız bu çılgın dünyada huzur bulmak için bu programa bir göz atabilirsiniz.

Kimler İçin uygundur?

Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak programı (Finding Peace in a Frantic World) 2011 yılında Oxford Üniversitesi Klinik Psikoloji Profesörü Mark Williams ve Dr. Danny Penman tarafından geliştirilmiş bir mindfulness programıdır.

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitive Therapy – MBCT) programının “light” versiyonu olarak da anılır ve genel katılıma uygundur.

Program Detayları

Mindfulness Temelli Stres Azaltma(MBSR) ve MBCT programlarına göre daha kısa oturumlar şeklinde işlenen Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak programında ev uygulamaları ve pratikler de daha kısadır.

Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak programı belirli bir akışa göre ilerler ve her hafta için üzerinde konuşulacak konular ve yapılacak egzersizler tanımlanmıştır. Her derste teorik konu aktarımı, grup paylaşımları ve zihinsel ve bedensel egzersizler yapılır. Derslerin sonunda evde kendi başınıza yapmak üzere ev ödevleri ve ses kayıtları verilir. Her oturumun bir teması ve o temaya uygun egzersizleri vardır.

Hafta hafta içerik aşağıdaki gibidir:
1. Oturum: Farkındalık ve otopilot
2. Oturum: Beden – zihin bütünlüğü
3. Oturum: Kapandaki fare olmaktan kurtulmak
4. Oturum: Tekrarlayan olumsuz düşünceleri görmek
5. Oturum: Zorluklarla başa çıkmak
6. Oturum: Geçmişte mi kaldın, şimdide misin
7. Oturum: Hayatın müziğini duyup dans edebilmek
8. Oturum: Bundan sonraki hayatınla ne yapacaksın?

(6. ve 7. oturumlar arasında Sessizlik Günü yapılır)

Her 8 haftalık mindfulness programı aynı değildir ve Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak programı da bu programı vermek üzere akredite olmuş mindfulness eğitmenleri tarafından verilebilir.   Böylece programdan herkesin en üst düzeyde fayda alması sağlanır ve katılımcımların herhangi bir zarar görmeleri de engellenmiş olur.

Bu program aynı zamanda bir kişisel gelişim kitabı olarak da basılmış ve bir CD ile desteklenerek evde kendi kendinize takip edebileceğiniz bir formatta da sunulmuştur.  Programla ilgilenenler isterlerse bir eğitmen eşliğinde, isterlerse kendi başlarına çalışabilirler.

Bir sorunuz mu var?